Soya Alerjisi Tedavisi

Soya alerjisi teşhisi konulan çocuk ve yetişkinde soya alerjisi tedavisi için soya fasülyesi ve ürünlerine diyet yapılması çok önemlidir. Bu makalemizi soya alerjisi tedavisi hakkında yazdık. 

Soya Alerjisi Tedavisi

Soya alerjisi teşhisi konulan çocuk ve yetişkinde tedavinin yapılması çok önemlidir. Bunun için soya alerjisinin hangi bileşene karşı olduğu ve ciddiyeti hakkında bilgi çok önemlidir. Bu değerlendirmeler yapıldıktan sonra soya alerjisi tedavisine geçilmelidir.

Soya Alerjisinde Diyet

Eğer çocuğunuza soya alerjisi tanısı konulduysa soya içeren besinlerden kaçınmanız gerekmektedir. Herhangi bir ürünü satın almadan ve tüketmeden önce tüm ürün etiketini dikkatlice okuyun. Paketlenmiş gıda ürünleri ve özellikleri uyarı olmadan değişebilir. Bu nedenle açıklama kısmını ürünleri her alışınızda dikkatli bir şekilde okuyun. Eğer herhangi bir sorunuz olursa üretici firma ile iletişime geçin.

Çocuğunuzun soya alerjisi olduğunu başkalarının da bilmesine izin verin. Çocuğunuza ‘ ben soya ve soya içeren besinleri yemem, hastalanırım’ demeyi öğretin. Soya alerjisi olduğunu gösteren bileklik veya kolye takılması yararlı olabilir.

Çocuğunuza yemek hazırlarken soya ile temas etmiş tabak, çatal gibi mutfak gereçlerinin tam olarak temizlendiğinden emin olunuz. Dışarıda yemek yerken restorandaki şef veya yetkili kişiye sipariş verdiğiniz yiyeceklerin soya içerip içermediğini ve soya içeren bir yiyecekle teması olup olmadığını mutlaka sormalısınız.

Yüksek oranda rafine edilmiş soya yağının alerjen olarak etiketlenmesi gerekmez. Çalışmalar, soya alerjisi olan çoğu insanın yüksek oranda rafine edilmiş soya yağı ve soya lesitini güvenle yiyebileceğini göstermektedir. Soya alerjiniz varsa, doktorunuza soya yağı veya soya lesitinden kaçınmanız gerekip gerekmediğini sorun.

Ancak, bazen gurme yağları olarak adlandırılan soğuk preslenmiş, dışarı atılmış veya ekstrüde edilmiş soya yağından kaçının. Bu bileşenler farklıdır ve soya alerjiniz varsa yemek güvenli değildir.

 

TÜKETİLMESİNDE SAKINCA OLMAYAN SOYALI ÜRÜNLER

Soya lesitini ve soya yağı alerjiye neden olacak kadar soya proteini içermediği için tüketilmesinde sakınca yoktur. Fakat Soya alerjisi olan kişilerin bu ürünleri tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışması önerilir.

Özetleyecek Olursak

-Soya alerjisi teşhisi yapılan çocuk ve yetişkinlerin tedavisinde en önemli basamak diyettir

-Soya alerjisi diyetinde soya fasülyesi ve soya fasülyesi bileşenlerinin yasaklanması önemlidir

-Moleküler alerji testi ve soya alerjisi ciddiyetine göre kısıtlmalar da değişebilmektedir.